Minecraft: jak stworzyć i wykorzystać linę?

Minecrat jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Niezwykle rozbudowana mechanika i ogromne możliwości sprawiają, że tytuł potrafi wciągnąć na naprawdę długie godziny doskonałej rozrywki. Warto lepiej przyjrzeć się niektórym aspektom mechaniki, takim jak chociażby tworzenie liny (smyczy). Ten niepozorny przedmiot ma wiele interesujących zastosowań!

Tworzenie liny w Minecrafcie

Smycz można zrobić w stosunkowo prosty sposób. Gracz będzie potrzebował do tego kilku rzeczy:
– stołu rzemieślniczego
– 4 sztuki nici
– kulę szlamu

W menu wytwarzania składającego się z 9 pustych pół w Minecrafcie, kulę szlamu należy umieścić na środku. Nici z kolei najlepiej jest ustawić w kwadratach:
– lewym górnym
– górnym
– lewym
– prawym dolnym.

Dzięki tej metodzie za jednym razem wykona się aż dwie smycze.

Pozyskiwanie materiałów

Tutaj również nie powinno być większych problemów dla gracza. Żeby znaleźć nici wystarczy podczas rozgrywki zabijać pająki, które dropią ich całkiem duże ilości. Drugim sposobem jest niszczenie pajęczyn lub polowanie na Stridery w Netherze w czasie gry.

Żeby zdobyć kule szlamu wystarczy zapolować na Slimy. Mniej skutecznym sposobem jest polowanie na małe pandy pojawiające się w bambusowej dżungli, którą również oferuje gra.

Sposoby na wykorzystanie liny w Minecrafcie

Minecraft ma niezwykle rozbudowaną mechanikę, a wykorzystanie przedmiotów dostępnych w grze zazwyczaj zależy jednie od wyobraźni i kreatywności gracza. Poniżej znajduje się kilka prostych przykładów.

Prowadzenie mobów na smyczy

Najbardziej podstawowym zastosowaniem smyczy w Minecrafcie jest prowadzenie większości nieagresywnych stworzeń (wyjątkiem są jedynie nietoperze, żółwie i osadnicy). W celu użycia liny na wybranym mobie wystarczy nakierować na niego kursor, a następnie nacisnąć PPM (prawy przycisk myszy).

Używając smyczy w ten sposób należy pamiętać o dwóch niezwykle istotnych rzeczach:
– prowadzić w ten sposób można jednocześnie większą liczbę mobów. Wystarczy mieć przy sobie odpowiednią ilość lin.
– zbyt mocno napięta smycz może się zerwać. W takim przypadku prowadzony mob ucieknie, a lina wyląduje na ziemi.

Minecraft pozwala również zadbać o bezpieczeństwo mobów. Użycie PPM na dowolnym płocie sprawi, że lina zostanie do niego przywiązana. Tym samym mob znajdujący się na jej drugim końcu nie ucieknie, nie zgubi się ani nie oddali się.

Ochrona terytorium

Linami można spokojnie przywiązać do płotów żelazne golemy i koty. Ta prosta sztuczka zapewni całkowite bezpieczeństwo każdej wiosce i uprzyjemni rozgrywkę!

Wystarczy przywiązać za pomocą smyczy żelazne golemy do płotów w strategicznych miejscach, aby nie opuściły one swojego stanowiska. Z łatwością pokonają każdego zbliżającego się stwora i sprawią, że nikt nie przekroczy granic osady. Problemem są jedynie Creepery, ale i na nie jest prosty sposób w postaci wspomnianych wyżej kotów. Creepery boją się tych małych futrzaków i nigdy do nich nie podejdą. Wystarczy obok golema umieścić kota, aby zagwarantować swojej wiosce całkowite bezpieczeństwo.

Zastosowanie liny w architekturze

Smycz można używać jedynie na zwierzętach i płotach. Ale jeśli dobrze się nad tym zastanowić… to gra oferuje niezliczone możliwości. Interesującym rozwiązaniem jest umieszczenie kompostownika oraz kur w ścianach, słupach lub podporach budowli.

W ten sposób liny będą biegły od małego moba do kompostownika, przy czym widoczna będzie jedynie lina przebiegająca pomiędzy elementami konstrukcji. Pozwala to na tworzenie pięknych mostów, bram, pałaców i wszystkiego, co tylko przyjdzie do głowy architektowi.