Stare gry: Micro Machines kluczem do doskonałej zabawy

Wyścigowa gra zręcznościowa z 1994 roku, w której w rolach głównych występują miniaturowe zabawki-samochody stworzone przez firmę Hasbro. Z kolei za wirtualną rozgrywkę pełną humoru odpowiada studio Codemasters.

Fenomen Micro Machines

Miniaturowe samochody zawdzięczają swój sukces głównie szybkiej akcji, dynamicznej rozgrywce, prostej i czytelnej grafice oraz oszczędnemu i intrygującemu podkładowi dźwiękowemu.

Emocje podkręca możliwość gry nie tylko w trybie single player, ale również we dwóch graczy na jednym komputerze. Tu jednak jest drobna niespodzianka. Nie ma możliwości gry na podzielonym ekranie. Zamiast tego jeśli gracze oddalają się od siebie, kamera powoli się oddala i pokazuje większy fragment trasy. Jeśli uda się zostawić przeciwnika daleko w tyle straci on jeden znacznik symbolizujący życie. Utrata 4 punktów oznacza przegraną. W tym trybie można ścigać się jedynie 1v1.

Bardziej standardowym rozwiązaniem jest wariant Challenge. Tutaj gracze mogą wybrać jeden spośród kilkunastu samochodów, a ich zadaniem jest nie tylko pierwsze miejsce na linii mety, ale także eliminacja przeciwników.

Humorystyczny aspekt Micro Machines

Twórcy gry podeszli do produkcji w wyjątkowo swobodny i przyjemny sposób. Biorąc pod uwagę fakt, że głównymi bohaterami rozgrywki są miniaturowe resorki, postanowili dostosować do nich całe otoczenie. Zamiast nadawać im rozmiary standardowych samochodów, przenieśli trasy wyścigu do zwyczajnego domu. Dzięki temu gracze ścigają się na kuchennym blacie i skaczą po talerzach, przeskakują z biurka na biurko z krzywo ułożonych zeszytów czy jeżdżą po mostach z linijek.

Po drodze trzeba uważać na liczne przeszkody w postaci rozlanego oleju zmniejszającego przyczepność kół, plam miodu spowalniających samochód, wody w zlewie czy wiertarek mogących zepchnąć pojazdy z trasy.

Przepis na doskonałą zabawę

Wszystko to zebrane razem sprawia, że Micro Machines jest grą dostarczającej rozrywki na długie godziny wspólnej lub samodzielnej zabawy. Mimo prostej grafiki i podstawowej ścieżki dźwiękowej tytuł z 1994 roku wciąż cieszy się sporą popularnością, a wyścigi resoraków potrafią przysporzyć zaskakująco wiele emocji.