Jak grać w League of Legends? Podstawowe porady

Moba od studia Riot Games podbiła serca milionów graczy oraz scenę e-sportową. Coraz więcej osób pragnie osiągać sukcesy i wybić się na szczyty rankingu. Od czego należy zacząć?

Podstawy League of Legends

Jak we wszystkim, tak i tutaj najważniejsze jest poznanie podstawowych aspektów rozgrywki. Ich opanowanie jest niezbędnym krokiem do poczynienia postępów, które będą owocować coraz lepszymi wynikami.

Zapoznanie z bohaterami

League of Legends jest rozbudowaną grą, która wymaga wielu starań i nieustannego treningu. Jednym z najważniejszych zagadnień są bohaterowie. To właśnie nimi przyjdzie sterować graczowi podczas kolejnych rozgrywek.

League of Legends oferuje ponad 150 postaci, a zapoznanie się z ich mechaniką oraz umiejętnościami jest kluczowe do osiągania dobrych wyników. Pierwszą kwestią jest, aby wybrać kilka swoich ulubionych postaci, którymi najchętniej będzie się grało. Drugą zaletą poznania podstaw każdego z dostępnych bohaterów jest możliwość walki przeciwko nim. Zawsze trzeba wiedzieć co przeciwnik może zrobić w danej chwili i jak można na to odpowiedzieć.

Znajomość Czarów Przywoływacza oraz Run

Przed rozpoczęciem każdej rozgrywki oprócz bohatera wybiera się także zestaw Run oraz dwa Czary Przywoływacza. Ich dopasowanie do wybranej linii oraz roli (top/jungla/mid/adc/support) może okazać się kluczem do zwycięstwa.

Przedmioty

Podczas każdego meczu League of Legends gracz zdobywa złoto za farmienie (o tym poniżej), zabójstwa, asysty, a także posiada bierny przyrost pieniędzy. Fundusze należy przeznaczać na zakup odpowiednich przedmiotów w sklepie znajdującym się w sojuszniczej bazie. Są to itemki zwiększające takie aspekty jak poziom życia, moc umiejętności, siłę ataku czy pancerz. Posiadają także liczne cechy indywidualne jak dodatkowe obrażenia, regenerację many czy odbijanie części obrażeń.
Zakupy należy dostosowywać do własnej oraz przeciwnej drużyny, a także wybranego bohatera. Na szczęście w produkcji Riot Games sklep oferuje podpowiedzi, które zazwyczaj dość dobrze się sprawdzają. Na początek wystarczy iść za wskazówkami.

Farma

Jest to nic innego jak zdobywanie złota za zabijanie wrogich minionów (NPC). Najlepszym sposobem na trenowanie tej umiejętności jest samotne zalogowanie się do trybu treningu (bez botów, sam gracz) oraz atakowanie nadchodzących minionów w taki sposób, aby zadać im śmiertelny cios (bez użycia przedmiotów, można korzystać z umiejętności). Optymalny wynik to 100 zabitych NPCów do 10 minuty.
Opanowanie tej zdolności pozwoli szybciej zdobywać złoto na przedmioty oraz znacząco wyprzedzić przeciwników podczas normalnej lub rankingowej rozgrywki, co drastycznie ułatwi wygraną.

Cel gry


Mając już opanowane podstawy warto poznać cel każdej rozgrywki. Jest nim torowanie drogi do wrogiego Nexusa oraz jego zniszczenie. Zwycięży drużyna, która pierwsza zdoła tego dokonać. Należy przy tym pamiętać o farmieniu oraz pracy zespołowej.

Tryby gry

League of Legends oferuje kilka interesujących trybów rozgrywki, a każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami.

– ARAM – popularny wybór dla poznania postaci oraz czystej zabawy. Każdy z 10 graczy (5 osób w 2 drużynach) dostaje losowego bohatera. Cel jest prosty. Zniszczyć Nexusa przeciwników. Rozgrywa się na mapie Howling Abyss, gdzie jest jedynie jedna ścieżka i wszyscy gracze walczą jednocześnie bez głębszych zagrywek taktycznych.

– Rozgrywka Normalna odbywa się na znacznie większej mapie: Summoners Rift. Tutaj mechanika jest zdecydowanie inna, a same mecze wymagają od graczy więcej uwagi. Chociaż w normalnej rozgrywce też jest 10 graczy, to muszą oni się podzielić na 4 linie: top, mid, jungla oraz bot (adc wraz z supportem). Celem jest zniszczenie wrogiego Nexusa, ale jest to zdecydowanie trudniejsze niż na Howling Abyss. W lasach znajdują się neutralne stwory oferujące różnorodne wzmocnienia dla pojedynczego gracza czy całej drużyny (warto się z nimi zapoznać). Istnieje także szerszy wachlarz taktycznych zagrań, a istotna jest również kontrola mapy, aby wiedzieć gdzie w danej chwili są lub mogą być przeciwnicy.

– Rozgrywka Rankingowa – jest to rozgrywka tocząca się również na Summoners Rift. Zasady są dokładnie takie same jak w Rozgrywce Normalnej, z tą tylko różnicą, że Rankingi pozwalają zdobywać Punkty Rankingowe oraz wspinać się po szczeblach od Żelaza, aż do Pretendenta.

Jak grać w League of Legends?

Powyższe informacje są jedynie kroplą w morzu zależności, mechanik oraz ważnych wiadomości. Pozwolą jednak na rozpoczęcie przygody z League of Legends i rozwijanie swoich umiejętności, które z czasem być może pozwolą wbić upragniony tytuł każdego gracza – Challengera. Ważne jest, aby nieustannie trenować i poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie.