Jak Minecraft pozwala rozwijać się najmłodszym?

Minecraft to gra, która od ponad dziesięciu lat podbija serca fanów na całym świecie, bez względu na wiek, jednak trzeba przyznać, że to najmłodsi cieszą się z niej najbardziej. Prosta grafika, brak zasad i nieskończone możliwości dla gracza przyciągają ich i pozwalają spędzać w kwadratowym świecie długie godziny. Rodzice jednak nie powinni się zbytnio martwić, bo Minecraft to najlepsze, co dzieci mogły wybrać do grania.

Każdy może stać się wielkim twórcom


Bez względu na to, czy nasze dziecko lubi proste i kanciaste budowle, czy może całe popołudnia spędza, nadając wyjątkowych kształtów swoim bazom i osadom, jedno jest pewne: w Minecraft może się wyżyć twórczo. Od premiery gry dostaliśmy masę nowych elementów, które nie tylko rozbudowują świat, ale dają graczom nowe możliwości budowania. Różnego rodzaju mechanizmy to rozwiązania dla tych, którzy wolą zgłębiać nieskończony świat techniki i praktycznych rozwiązań, ale nawet ci, którzy wolą proste domki z drewna bez problemu się odnajdą i uda im się stworzyć dokładnie to, na co mają danego dnia ochotę.

Wielkie społeczności na serwerach


Serwery w Minecraft przeżywają teraz swoją drugą młodość. Każdy może go stworzyć już za niewielką opłatą i grać ze swoimi najbliższymi znajomymi albo wejść na ogólnodostępny serwer i tam szukać kompanów do wspólnej gry. Dziś oferują nam one nie tylko możliwość połączenia siły w budowaniu, ale także we wspólnym graniu w różnego rodzaju trypy, począwszy od najprostszych PvP, aż do przeróżnych wymyślnych minigier, których wybór różni się zależnie od serwera. A najważniejsze w tym wszystkim jest to, że nasze dziecko jest otoczone ludźmi, często w tym samym wieku, co ono, dzięki czemu może znaleźć znajomych do długich wspólnych rozgrywek.

Zarządzanie zasobami i pozyskiwanie materiałów


Minecraft może też uczyć nasze dzieci przedsiębiorczości, choć raczej w mocno okrojonej wersji. W trybie przetrwania nie mamy możliwości do nieskończonych zasobów i musimy się nieźle namęczyć, żeby zdobyć materiał, na którym nam zależy. Dlatego dzieci muszą nie tylko wiedzieć, gdzie ich szukać, ale także jak wytworzyć to, czego obecnie potrzebują. Zapoznają się więc z systemem gospodarowania, który, choć mocno okrojony, występuje w tej grze na naprawdę solidnym poziomie. Możemy mieć więc pewność, że nasze dziecko grając w Minecraft, będzie powoli przyswajało, jak ważne jest posiadanie oszczędności czy mądrego rozlokowania zasobów.

Minecraft jako sposób na naukę


Kilka lat temu zrobiło się głośno, gdy granie w Minecraft stało się oficjalnym przedmiotem w szkołach podstawowych za granicą. Miał on pomagać uczniom rozbudzić swoją kreatywność i pobudzić je do działania poprzez nowoczesne rozwiązania. Niestety w Polsce taki scenariusz nie był nigdy rozważany, trzeba jednak powiedzieć, że znacznie pomogłoby to naszym dzieciom w utrzymaniu kreatywności na wysokim poziomie, a do tego zachęciłoby je do zgłębienia tego tytułu. Jednak gra, jak większość tytułów, co jakiś czas traci na popularności, przez co mogłoby się okazać, że dzieciaki zupełnie nie są nią zainteresowane, tylko dlatego, że obecnie jest moda na coś innego.